Proč tolik vozidel má problémy s technickou


Aut je na našich cestách stále více. Pro mnoho lidí se dokonce jedná o naprosto nezbytný dopravní prostředek, bez nějž by například nemohli vykonávat své povolání, nebo se včas dostat do zaměstnání a z něj zpět domů. O tom, že se v něm mnohem pohodlněji vozí například velký nákup, než s ním jet autobusem, ani nemluvě. Nelze se tedy divit, že svůj vlastní vůz má prakticky každý dospělý občan naší země. Ovšem podle našich zákonů nemůže na silnici každé auto. Pokud totiž bude ve špatném stavu, představuje nebezpečí nejen pro svého řidiče, ale také pro ostatní účastníky provozu. I proto byla zavedena povinná technická prohlídka, kterou musí každý osobní automobil procházet jednou za dva roky. Zde se ověří, že je skutečně v provozu schopném stavu.

 

starší automobil

 

Jistě, na papíře to zní dobře. Ukazuje se však, že situace není ani zdaleka tak růžová. Je veřejným tajemstvím, že při těchto prohlídkách se poměrně často podvádí, a osvědčení tak dostanou i auta, která by ve skutečnosti neměla na silnici co dělat. A zdá se, že není příliš vůle, ať už ze strany státu či policie, s tím něco dělat.

 

vnitřek auta

 

Je proto dobré se podívat, proč a jak jsme se do této situace dostali. Je totiž jasné, že není v žádném případě ideální. Jistě, můžeme házet odpovědnost na různé lidi, avšak faktem je, že k tomu přispívá hned několik faktorů. Tím prvním jsou stále se zpřísňující podmínky pro provoz vozidla, co se technického a emisního stavu týče. To znamená, že starší vozidla již neprojdou. Ovšem ceny novějších modelů jsou tak vysoké, že si je, zvláště dnes, může dovolit jen málokdo. K tomu přidejme fakt, že si pracovníci na technických kontrolách rádi přivydělají, a hned vidíme, proč jsme tam, kde jsme. Jistě, není to rozhodně v žádném případě příjemná situace, avšak zdá se, že není vůle ji nijak řešit, a to ani z jedné strany, ke škodě nás všech.