Návštěva hřbitova rozhodně není veselou záležitostí, zvláště pokud jdete navštívit hrob někoho, kdo vám byl drahý. V takovém případě obvykle přinesete květinu, kterou na něj položíte, zvláště během svátků, jako jsou například Dušičky. Velkým tématem na diskusi je však to, jaké květiny je vhodné použít. Jistě, většina z nás dává ty klasické, avšak již se prodávají i umělé květiny v květináči na hrob. A asi není potřeba zdůrazňovat, jaké mají výhody.
V první řadě je zde fakt, že vydrží a neodkvetou. Zatímco klasickou kytku, a to i květináčovou, můžete obvykle po několika týdnech vyhodit, neboť je uschlá a hrob nyní spíše hyzdí, než zdobí, u těch umělých takové starosti nemáte. Není tedy nutné se tam po například dvou týdnech vracet, abyste ji vyhodili.
S tím souvisí i finanční stránka věci. Je totiž jasné, že tento způsob je v konečném důsledku levnější, než kupovat pokaždé novou květinu. Ta umělá jej totiž bude zdobit tak dlouho, jak budete chtít, nebo alespoň dokud ji někdo nezničí nebo neukradne – a šance, že se něco takového stane, je velmi malá.
Nelze ovšem přehlédnout i druhou stránku věci. Faktem totiž je, že umělé květiny nevypadají ani zdaleka tak dobře. Navíc působí dojmem, že chcete na nebožtíkovi šetřit, neboť vám nestojí ani za skutečnou kytku. Mnoho lidí je také nemá rádo, a i to je potřeba vzít v úvahu – zvláště pokud mezi ně patřil i onen zesnulý.
Jak je tedy vidět, nejedná se o jednoduchý problém, který by měl univerzální řešení. Záleží na okolnostech i na zvycích každé rodiny, aby se rozhodli, kterou z těchto variant zvolí. Pokud si však nejste jisti, mějte na paměti, že živá rostlinka je v naprosté většině případů vhodnější. Vždy je však bezesporu nutné respektovat přání zesnulého – pokud víme, že „uměliny“ nesnášel, pak bychom mu je neměli dávat na hrob, a obráceně. I to je důvod, proč jednoznačné řešení zkrátka neexistuje.