Hádky určitě nejsou to, co by měl rozumný člověk vyhledávat. Někdy je ale potřeba napětí ve vztahu uvolnit a vyříkat si, co nám na tom druhém vadí. Jelikož jsme ale kultivovaní lidé, určitě nebudeme na toho druhého házet špínu, ale vyříkáme si vše tak, aby náš partner nešel hned druhý den podat žádost o rozvod.
Existuje několik zásad, které odborníci doporučují ke správnému vedení hádky.
a) To, co se stalo kdysi, už nebudeme řešit – řekněte si, že věci, které jste neřešila před deseti lety, už teď žádné řešení ani nemají. Je to dávná historie.
§ Každý si pamatuje minulost trochu jinak. Nakonec uvíznete na otázce – Jak to tehdy skutečně bylo?
b) Hádka by měla probíhat doma – největší trapas je, když se dva začnou hádat v restauraci.
§ Okolní hosté se sice docela dobře baví, ale druhý den vám z toho nebude příliš dobře.
c) Vyhněte se některým větám, kterými se budete snažit zahnat svého partnera do kouta. V tomto případě jsou nejhorší takzvané generalizující věty typu – „Nikdy nic doma neděláš.“ „Dneska sis ani neodnesl talíř.“
§ Váš protějšek z toho usoudí, že o něm smýšlíte jako o tom nejhorším a bude se pochopitelně bránit. Zvláště, jestli to není tak docela pravda.
Snažte se pochopit i druhou stranu
Jednou z dobrých rad je ta, podívat se nejprve na problém z pohledu vašeho partnera. Někdy třeba jeho jednání pochopíte a snáz se spolu domluvíte na řešení. Co v žádném případě nesmí přijít na řadu je KŘIK.
· Ačkoliv se jedná o hádku, není přeci nutné dosáhnout maxima decibelů, které jsou vaše hlasivky schopné vydat.
Nakonec jsme si nechali tu nejhorší věc, kterou může žena při hádce použít.
– Dříve se ženy odvolávaly na své matky.
– Dnes do hádky zatahují své kamarádky.
Na svědectví nebo názory partnerčiných přítelkyň jsou muži přímo alergičtí. Nezapomeňte, že je to výměna názorů jen mezi vámi dvěma. Třetí už tu nemá co dělat.