Proč byste neměli nosit umělá vlákna? Inu, syntetické látky jsou ve většině případů barvené toxickými barvami, které mohou dráždit kůži, způsobovat vyrážky. Přírodní textil je však stvořen přírodou pro jasný účel, a tím poskytuje přirozené výhody a ochranu. Mohou být použity pro výrobu spodního prádla, což značně ovlivňuje plodnost u mužů a prodyšnost zároveň poskytuje ochranu ženám před nepříjemnými infekcemi. Dále může být textil využití pro každodenní nošení, ale i v domácnosti jako povlečení, prostěradla a ručníky.
1. Bavlna
Plodina obdělávaná již 7000 let. Technologický postup jejího zpracování již tedy máme jaksi zvládnutý. Bavlník je velmi choulostivý, a tak se v konvenčním pěstování setkává s mnohými postřiky. K sehnání jsou na trhu také oděvy z BIO bavlny (například kolekce Conscious od H&M). Mezi její výhody se řadí prodyšnost a odolnost na mechanické i chemické vlivy. Je tak často používaná na outdoorové oblečení, které je schopno nasát vzdušnou vlhkost bez toho, aby bylo na omak mokré nebo vlhké.
2. Len
Plátno z této plodiny je velmi lehké, prodyšné. Jedinou nevýhodou je, že se při nošení vrásní a může působit pomačkaně. Nalezneme v něm ale pomocníka s antibakteriálními vlastnostmi, pevností a teplotní regulací. Je naprosto jedinečné, na ulici potkáte málokoho s originálními lněnými kousky.
3. Konopí
Velmi verzatilní plodina, která se hodí i na tvorbu plátna. Oproti bavlně se na ni používá až o 95 % méně postřiků. Tohle vlákno disponuje mikrobiální a termoregulační schopností, zároveň je prodyšné.
4. Bambus
Hlavní z předností bambusového vlákna je jeho mikroskopická oblost. Je tedy hladké a dokonale sedí na pokožku. Oproti bavlně odvádí až 4x více potu a je vhodné pro alergiky.
5. Vlna
Vegany tento bod nepotěší, ale vlna je dokonalým materiálem pro nošení v každém ročním období. Mezi její speciální vlastnosti patří, že při správném zpracování může v létě chladit a v zimě hřát. Má také samočistící schopnost, a tak naprosto stačí, pokud svetry a vesty umýváme jednou za sezónu. Vyžaduje však speciální péči, aby se vlna nesrazila a neztratila tak svou hřející kapacitu, umýváme ji v ruce za použití březového šamponu. Vyždímat můžeme v pračce a sušíme pověšené na ramínku. V této fázi můžeme také oděv jemně tvarovat.