Již jste si uvědomila, že jste skutečně těhotná a nyní vám začíná procházet hlavou tisíce otázek. A ne na všechny víte a znáte odpověď. Ale nebojte. Po dobu těhotenství budete mít dostatek času vše zjistit a ujasnit si. Jako první je vhodné se zamyslet nad stravou, abyste hned od začátku dělala dobře miminku, ale i sobě samé.
Teď jíš za dva, tak šup tam ještě dva knedlíky
Něco vám to připomíná? Dost možná, že podobné věty slyšíte od starších ročníků. Nicméně je prokázáno, že během těhotenství není třeba radikálně navyšovat porce a množství jídla. Postačí navýšit příjem o 200 kalorií. Pro představu – 200 kalorií mají přibližně dva rohlíky, jedna kobliha, tři jablka nebo půl kila mrkve.
Co zařadit do jídelníčku během těhotenství
o Pro vývoj plodu je důležitá kyselina listová. Můžete ji doplňovat pomocí zeleniny nebo ve formě doplňků stravy.
o Po čas těhotenství ženy mnohdy trpí na nedostatek železa. Obzvlášť ve třetím trimestru je vhodné jej doplňovat v tabletové formě.
o Je vhodné také zvýšit příjem bílkovin. Živočišné bílkoviny obsahují aminokyseliny, jenž naše tělo není schopno vytvořit. Dbejte na přísun mléčných výroků, sýrů a z masa si dopřejte rybu. Naopak vynechejte uzeniny.
o Nejen proti prevenci zácpy dbejte na dostatek čerstvé zeleniny a ovoce.
o Nezapomínejte na pitný režim. Je velmi důležitý. Vypijte 2 – 3 litry tekutin. Nejlepší je, pokud si uděláte pití do větší nádoby. Budete tak mít lepší přehled, kolik jste vypila. Nejvhodnější je voda. O pití bylinných čajů se poraďte s lékařem. Některé byliny mohou vyvolávat děložní stahy a nepříznivě působit na těhotenství.
Přibírání na váze
Podle lékařů je optimální přírůstek na váze 10 – 15 kg. Pokud se plod vyvíjí správně, nemusí vás nižší přírůstek znepokojovat. Horší je naopak přírůstek vyšší, mnohdy nad 20 – 30 kg. Takový přírůstek může komplikovat jak těhotenství, tak i porod. Nemluvě o tom, že kila budete chtít jistě snadno shodit po porodu.
Pozor na alkohol, kofein a cigarety
Samozřejmě se nic nestane, pokud se napijete přípitku. Nicméněalkohol výrazně poškozuje vývoj plodu a je zcela nevhodný ke konzumaci během těhotenství. Malá slabá káva být může, ale nic se nesmí přehánět. U tabáku a cigaret není třeba rozvádět, že plodu velmi škodí. Ideální a pro plod nejlepší je nekouřit. Následky kouření v těhotenství mohou být velmi vážné.