Kvalita provedení lůžka
Na té nesmírně záleží, neboť na rozvrzané, rozviklané a nestabilní posteli se budeme často probouzet a výsledek nočních peripetií se odrazí na spánkovém deficitu a chronické nespavosti. Nedostatek spánku znamená pro lidský organismus příliš krátké regenerační procesy, tělo strádá, rychleji stárneme, jsme náchylní k nemocem, k ukládání tukových zásob a vápníku v cévách, což nakonec může vést i k předčasnému úmrtí.
Neměli bychom podceňovat právě ložnici, s provizorní kuchyní nebo obývákem vystačíte řadu let, ale na provizorní posteli můžete nouzově přespat jen pár dnů. A tak ať už se jedná o jednolůžko, nebo partnerskou postel 180×200 s roštem, mělo by jít o výrobek z dřevěného masivu. Stabilní konstrukce s vhodně zvolenými spojovacími prvky, s lamelovým roštěm a sendvičovými matracemi pro zdravý spánek by měly tvořit základ vybavení vašeho bytu.
Feng Shui
Tato prastará asijská věda, zabývající se vlivem působení energií, zohledňuje nejen kvalitu samotného lůžka, nýbrž i okolního prostředí. Především bychom měli uvážit, kam postel umístit. Nevhodné jsou polohy naproti dveřím nebo oknu, kudy do místnosti proniká příliš expanzivní energie „yang“, a naopak vhodné je ukotvení s hlavou u zdi, což vytváří dojem stability a bezpečí. Rovněž není ideální stavět postel přímo doprostřed místnosti, kdy je k ní přístup ze všech stran – vytváří to dojem nejistoty a chaosu.
Nad sebou byste neměli mít v ložnici vůbec nic, častou chybou je zavěšování nad hlavou různých polic s knihami, velkých a těžkých obrazů, skříněk, osvětlovací techniky apod. Vše by mělo být soustředěno na nočních stolcích podél lůžka. A pokud se přece jen rozhodnete zvolit na stěnu nějakou dekoraci, vybírejte pozitivní motiv z přírody, např. vodní plochu, rozkvetlou louku apod. Nezapomeňte, že vaše podvědomí je neustále v činnosti i v průběhu spánku, a vymalovaný pravěký ještěr nebo válečná vřava nad hlavou nebude pro klidný spánek to pravé ořechové.